Nyári alpesi tanfolyam

Információk 2/3

---

Az első levelünkben néhány fontos információt adtunk az alapokról, a díjakról és költségekről, az utazásról és a menedékházról. Ebben a második levélben szintén fontos információkat osztunk meg veletek, olvassátok figyelmesen!
Első levelünket itt találjátok >>>

---

Ruházat

A Tátrában nyáron alapelv az, hogy nagyon gyorsan változó időjárásra kell számítani. 0 és 20 fok között bármi lehetséges és helyenként hóra is számíthatunk a beszállóknál. Ennek megfelelően alul 3 réteggel, felül 5 réteggel készülünk. Lehetőség szerint minden ruhadarab technikai öltözet legyen, amelyet erre a célra szántak.

Felső 5 réteg:
1. Aláöltözet - technikai, vékony póló. Célja, hogy a testedről elvezesse az izzadtságot. Célszerű lehet egy rövidujjú vagy egy hosszúujjú. Pl: SubZero, Zajo
2. Vékony hosszú ujjú felső, vékony polár. Hasonló szerepe van, mint az aláöltözetnek. Általában ez a réteg egész nap rajtad lesz.
3. Mellény - softshell vagy polár. Célja a melegítés és a szél elleni védelem. Ha úgy tűnik, hogy nagyon jó idő lesz, ezt a réteget a házban lehet hagyni. Ujjatlan, ezért nem akadályoz a mozgásban.
4. Pulóver/dzseki - softshell, vagy gore-tex. Szélálló és vízlepergető réteg, továbbá melegít. Zsebek legyenek felül, mellnél is, hogy beülővel használható legyen. Kétirányú zippzár a praktikus.
5. Héjkabát - gore-tex vagy egyéb vízhatlan anyag - eső esetén vesszük fel.
    Szempontok:
    Alul, felül összehúzható legyen
    Szél és vízzáró, de lélegző anyagból
    A kapucnit rá lehessen húzni a sisakra, de legyen összehúzható
    Vásárláskor vedd alá az alsó 4 réteget. A karodat felemelve a csuklódnál maradjon az ujja.
    Nyitható szellőzőnyílások a hónalj környékén, zsebek.
    Csuklónál szabályozható (tépőzár) legyen.
    Ne legyen túl vékony, hogy ne szakadjon ki az első alkalommal
    Általában kompromisszumot kell kötni a súly / ár / élettartam között

Alsó 3 réteg:
1. Aláöltözet - technikai, vékony nadrág. Célja, hogy a testedről elvezesse az izzadtságot. Jó idő esetén a házban marad.
2. Mászónadrág - softshell, esetleg kevlár erősítéssel.
    Szempontok:
    Szélálló, gore-tex anyag, párát engedje ki
    Rugalmas anyaga legyen, tudj benne mászni
    Praktikus a 3 évszakos, többrétegű nadrág
    Alul szűkíthető/tágítható attól függően, hogy bakancsra / mászócipőre veszed fel
    Cipő szárára lógjon rá, hogy eső esetén ne folyjon be a víz a bakancsodba)
    Jó, ha térdnél és fenéknél meg van erősítve
    Praktikus egy oldalzseb a combon, amit beülővel tudsz használni és elfér benne pl. 1 müzliszelet

3. Héjnadrág:- gore-tex vagy egyéb vízhatlan anyag - eső esetén vesszük fel. Tartsd felül a hátizsákban, mászni is mindig visszük.
    Szempontok:
    Alul legyen annyira nyitható, hogy fel tudd venni bakancsra.

Alsónemű
Technikai, gyorsan száradó anyag legyen. Nem javasolt a pamut, inkább merinó vagy műszál. Ez a legalsó réteg rajtad, ha egyszer beleizzadtál, és pamut, akkor egész nap hűteni fog. Váltásból igény szerinti darabot hozz, minimum 3.

Sisak
Javasolt élettartam: gyártástól számítva 5 év, a gyártás éve megtalálható a sisakban. Utána törékenyebb, keményebb lesz, és cserélni érdemes. UIAA minősítése legyen!

Beülő
Javasolt élettartam: gyártástól számított 5 év, szintén a műanyag részek miatt. Méret: deréknál és combnál úgy tudd szorosra húzni, hogy a kezed még épp beférjen. 4 felszerelés-tartó fül, hátul rá tudd akasztani a ziazsákot és a bakancsot.

Hátizsák
35-45 literes tábori és mászózsáknak is elég kell, hogy legyen. Javasolt a Deuter Guide, vagy ezzel ekvivalens sorozat - ezeket direkt mászáshoz tervezték. Nem áll el a hátadtól, kevés a külső kilógó rész, ami beakadhat és kényelmes.
    Szempontok:
    Oldalt összehúzható
    Háta állítható, fel tudj nézni sisakban is
    Könnyű
    Derékheveder, a beülő fölött, mellheveder
    Vízkivezetés camel-bag-hez
    Felszerelés-rögzítő fülek, kötélrögzítő pánt
    Átázik, ezért esőhuzat ajánlott hozzá

Sapka
Nyári sapka / kalap a felmenethez, beszállás megközelítéséhez kellhet napszúrás ellen. Jó egy fejedre kötött csősál is, amely amúgy a leégéstől is védeni fogja a tarkód.
A naptejet, fényvédő szőlőzsírt és napszemüveget se feledd otthon!

Kesztyű
Szükséges lehet hideg vagy esős időben kesztyű viselése. Legjobb a mászáshoz tervezett, speciális, ujjnál kevlárral megerősített mászókesztyű, de alternatíva lehet az olcsó, 2-2,5 mm vastag neoprén búvárkesztyű is, amelynek tenyerén erősítés van – ezek nedvesen is melegítenek. Fontos a méret - érjen benne végig az ujjad, ne forogjon benne a kezed, ne szorítsa el a vérkeringésedet.

Bakancs
A ruházatod alighanem legfontosabb darabja. Fontos, hogy a megfelelő méretet vedd, és megfelelő kategóriát. Nyári mászáshoz javasolt a B/C kategóriás könnyű bakancs.
Méret választásához egy vastag zoknival próbáld. Lábujjad ne érje el a bakancs elejét, de hátra a sarkadhoz csak fél ujjad férjen be! Ha új, vagy fel szokta törni a lábadat, mindenképpen legyen nálad leukoplaszt, hogy az érzékeny részt leragaszd! Egy feltört láb az egész hetet megkeserítheti!
    Szempontok:
    gore-tex, lélegző anyag: éjjel meg tud száradni a turistaházban
    Talpa Vibram, legyen kemény, hogy tudj vele haladni a köves, sziklás terepen, havon – firnes havon ne csússz le a hóról, hanem tudj lépést csinálni magadnak.
    Védje a bokád

A falakat gyakorlatilag mindig mászócipőben másszuk, ezért a bakancs a fal alatt a hátizsákba kerül, vagy esetleg a beülőre rögzítjük.

Zokni
Bakancsba középvastag nyári zoknit hordunk, pl. Bridgedale Trekker. Zokniból legyen váltás is.
Mászózokni: vékony, nyári zokni. Praktikus az aláöltözet zokni, amely vizesen is meleg és gyorsan szárad.

---

Folytatás következik!